Yerli Malı Doğal Ürünler Tüketim Kooperatifi Ağustos Bülteni - Cumhuriyet Bakkalı

YERLİ MALI DOĞAL ÜRÜNLER TÜKETİM KOOPERATİFİ AĞUSTOS BÜLTENİ

 

22 Haziran 2020 günü Kooperatif yönetimi olarak bir çalışmayı sizlere duyurduk. Çalışma ile ilgili sizleri bilgilendireceğimizi söylemiştik. Bugün 20 ağustos 2020 iki ay oldu. Şu ana kadar çalışmamıza katılan hiçbir istek olmadı. Çiftçimiz kışlıklarını hazırlıyor. Ürününü yine değerinin altında satmak zorunda kalıyor. Bizler içimiz yansa da kooperatifimize o ürünlerden alamıyoruz. Çiftçimiz kaybediyor ama biz tüketiciler de kaybediyoruz. Bir örnek vereceğim: Ankara Büyükşehir Belediyesi tohumunu verdiği nohutları 3.30 tl’sına aldığında üretici mutlu olduğunu söylüyor. Bizler bu kış nohudu sizlere 9.80 tl’sına sunduk. Arada ki uçurum sizlerin görmesini istiyoruz. Geçen yıl üreticimiz yine aynı fiyatlara ürünün sattı.

Şimdi hepimiz bir şekilde bunu yıllardır seyrediyoruz. Seyretmeye devam ediyoruz. Gelin bir yerden başlayalım diyoruz. Yanımızda kimseyi bulamıyoruz.

Dostlar, etrafımızda gördüğümüz birkaç köylüden aldıklarımız nostaljiden öteye geçmiyor. O üreticiler pazara yakınlar, ürettikleri ve pazara sundukları ürünler sınırlı. On milyon üreticiyi pazara taşıyamazsınız. Resmin tamamını görelim. Biz sorumluluklarımızı köylünün sırtına atıp sıyrılamayız. Biz tüketiciler olarak kooperatiflerde birleşmek zorundayız.

Kooperatifimiz bakkalından alım yapan arkadaşlarımızın yaz ayları nedeniyle Bornova’yı  terk etmesi satışlarımızı büyük oranda düşürdü. Şu anda bakkalımızı ayakta tutmakta zorlanıyoruz. Bulunduğunuz her yere kargo ile ürünlerimizi ulaştırabiliyoruz. Sizler bunu biliyorsunuz. Bu satış noktası kooperatifin en büyük yaşam kaynağı. Bunun yaşamasına destek vermezsek bütün çalışmalarımız heba olacak.

Kooperatifimizin ve bakkalımızın çeşitli sosyal medya platformlarından 2000’inin üzerinde takipçisi var. Her takipçimiz 100 tl’lık alım yapsa, biz bunları Türkiye’nin her köşesine ulaştırıyoruz. Bu bize yaz aylarında nefes aldıracak. Sizler evinizde o gıdaları tüketiyorsunuz. Marketler yerine bir kez kooperatifimizden alın. Bu size bir şey kaybettirmez kazandırır. Aldığınız tüm ürünler kooperatif ürünü ve denetimli. Kargo bedeli ile birlikte market fiyatına eşdeğer gelir.

Üreticinin yanında olmak onlara değer vermek, destek olmak, ürününü değerinde almaktır. Bizler en kolay alımları marketlerden yaptığımız sürece çiftçilerimizi soymalarına ortam hazırlıyoruz. Soyun onları diyoruz. Elinden bedavaya alın diyoruz. O büyük şirketlerde büyüyorlar ve daha çok çiftçiyi sömürüyorlar. Onların yarattıkları değerleri ellerinden alıyor ve büyüyorlar.

Zincir marketler hep kazanıyorlar çiftçimiz hep kaybediyor, bizler kaybediyoruz. BESLİYORUZ. Marketler seralarla yapılan endüstriyel tarım ile üretilen ürünleri sizlere büyük reklam sektörü ile pazarlıyorlar. Reklam giderlerini de siz ödüyorsunuz. Doğal ürünleri de yüksek karlarla satıyorlar.

Kooperatiflerin sizlerden çok büyük bir isteği yok. Bakkalımızdan alım yapmakla kaybedeceğiniz bir şey yok. O ürünleri her zaman bir yerden alıyorsunuz. Neden bu Cumhuriyet Bakkalı olmasın?

Bakkalımızdan alacağınız ürünlerle ilgili önerilerinize, eleştirilerinize her zaman açığız. 200’ün üzerinde üretim kooperatifi ile ilişki içindeyiz. Arzu ettiğinizde farklı ürünlerle sizleri buluşturabiliriz. Sizler destek vermezseniz bizlerin ülke için yapacaklarımız gerçekleşmez.

DOSTLAR KURTULUŞUMUZ BİRLİKTE. GELİN BİRLİKTE BAŞARALIM.

Yönetim Kurulu Adına,

Kooperatif Başkanı, Fikret TUĞRAL

 

 

Yukarıda bahsi geçen kooperatif çalışmasıyla ilgili bültene ulaşmak için buraya tıklayınız!

 

İletişim

Mesajınızı bize iletin ve en kısa sürede size geri dönüş yapalım.

Not readable? Change text. captcha txt
0