Yerli Malı Doğal Ürünler Tüketim Kooperatifi Haziran - Temmuz Bülteni - Cumhuriyet Bakkalı

YERLİ MALI DOĞAL ÜRÜNLER TÜKETİM KOOPERATİFİ HAZİRAN – TEMMUZ BÜLTENİ

2019 Yılı mayıs ayında açtığımız bakkalımız bir yılda Bornovalıların benimsediği bir noktaya geldi. Salgın döneminde görevini yerine getirdi. İhtiyaç sahiplerine teslim ettiği iyilik paketleri ile dayanışmanın, kooperatif bilincinin bir gereği olduğunu gösterdi. Şimdi önümüze daha güzel bir hedef koyuyoruz. Üç ay içinde 250 ortaklı bir kooperatif olmak. Bunu sağlamak için bütün ortaklarımızın birlikte çalışmasını istiyoruz.

Bakkalımızdan ve sitemizden alımlar yaparken görmüşsünüzdür. Ürün fiyatları her gün değişmektedir.  Birçok ürün fiyatı çoğu vatandaşımızın ulaşamayacağı değerlere ulaştı. Bu rakamlar önümüzdeki günlerde yeni hasat edilen ürünleri de kapsayacak. Kooperatif yönetimi olarak bunun önüne geçmenin gerektiğine karar verdik. Ortaklarımızı fiyat artışlarından korumak için. Ortaklık çalışması ile hem mevcut ortaklarımıza, hem de aramıza yeni katılacak arkadaşlarımıza somut bir çalışma projesi sunalım dedik.

Önümüzde ki günlerde gıdayı bulmakta zorlanacağız. Tarım alanlarının yeterince ekilmediği, hasat edilemediği, edilenin fiyatlarının alabildiğince yükseldiği bir ortamda ortaklarımızı korumak için farklı bir çalışma da yürütme kararı verdik. Tüketim kooperatiflerinin ilk kurulduğunda amacı toptan ucuz ürün alıp ortakları arasında paylaşmaktır. Biz kooperatif olarak yeni ortaklarımız ile birlikte oluşturacağımız sermayeyi yalnızca raf ömrü uzun (bakliyat, kışlık soğan patates. Kuru meyve sebze) gıdayı peşin alıp ortaklarımıza giderleri(lojistik, depolama,kira ve personel gideri) ekleyerek  bitinceye kadar aynı fiyata satmak. Nakde dönüşen sermayeyi tekrar gıda alımında kullanarak sürekliliğini sağlamak. Türkiye’nin her köşesinde bağlantı kurabildiğimiz üretim kooperatiflerimiz var. Alımlarda arada aracı olmayacak. Doğrudan üretici kooperatifinden, yoksa bizzat üreticiden ve yöresinden alınacak.

Sermaye durumumuz, alım fiyatlarımız, masraflarımız ve ortak satış fiyatlarımız bütün ortaklara zamanında bildirilecektir. Bu kampanya ve sonrası sizlere aylık bülten şeklinde bildirilecektir. Bu çalışma ile birlikte ortak satışları ile ortak dışı satışlarda fiyat farkı olacaktır. Ortak satışları maliyet esasları çerçevesinde; ortak satış fiyatlarımız piyasa koşulları takip edilerek şu anda ki fiyatlama ile devam edecektir. Sitemizden alım yapacak ortaklarımız ile yine ortak satışı fiyatı ile yapılacak ancak kartlı ödeme maliyet farkı(%3) ile sabit kargo ücreti tahakkuk ettirilecektir.

Bu kampanya Bornova ve Karşıyaka başta olmak üzere Türkiye’nin her şehrinden tüketicileri kapsamaktadır. Öncelik tüm ortaklarımızdan; akraba ve arkadaşlarını aramıza katmaları için çalışmalara katılmaları ile başlamak istiyoruz. Bakkalımızdan alım yapan komşu ve dostlarımızın ortak olarak aramıza katılmalarını istiyoruz. Hepinizi kooperatifimizde görmek istiyoruz. Bizimle birlikte olduğunuzda güçlü olacağız. Biz güçlü olduğumuzda üretici kooperatifleri de güçlenecektir. Yeni tüketim kooperatifleri bizleri örnek alacaktır. İşte o zaman tarım planlı ve doğal ortamına geri dönecektir.

 

Yapacağımız çalışma ile bütün ortaklarımızın kooperatiften kazançları olacak. Bu proje kooperatifimizin ortaklarının çıkarlarını kollama görevini yerine getirmesine büyük katkı sağlayacak.

İlk olarak ortak satışları ile ortak dışı satışlarda farklı fiyat uygulanacak. Böylece %5’ten az olmamak üzere ürünlerde indirimler uygulayacağız. Ortaklar kazançlı çıkmaya başlayacak. Ortaklık indirimini başlatmış olacağız.

İkinci olarak yeni ortaklarla birlikte ürün alımı için sermaye oluşturulacak. Bu sermayeyi oluşturan ortak katılım pay bedelleri ile raf ömrü uzun ürünlerimizi depomuza koyacağız. Bu ürünleri ortaklar için belirleyeceğimiz fiyattan sezon boyunca bitene kadar aynı fiyattan satacağız. Bu şekilde ortaklarımızı, aracı karlarından ve enflasyondan korumuş olacağız.

Kooperatifimize ortak olacak vatandaşlarımızın en çok kaygı duyduğu soruları da aşağıda kooperatifler yasası ve ana sözleşme kanunu çerçevesinde yanıtlamak isterim. Hak ve sorumluluklar nelerdir dediğimizde:

1-       Ortak olmak için kimlik bilgileri ve katılmak istediğinize dair dilekçe vermek gerekir. Dilekçeniz 15 gün içinde yönetim kurulu tarafından olumlu veya olumsuz karar altına alınır. Size bildirilir. Olumlu kararla birlikte ortaklığınız başlar. KOOPBİS (Türkiye kooperatifler bilgi sistemi) işlenir. Ortaklığınız tescil edilir.

2-       Ortaklığa kabul edilen kişi 10 pay bedeli olan 1000 TL’ sını ister peşin ister taksitle ödemeyi taahhüt eder. Bu pay bedelinin dışında aidat, ödenti, masraf gibi her hangi bir ödeme yükümlülüğü yoktur.

3-       Her ortağın maddi sorumluluğu ödediği pay bedeli kadardır. Kooperatif zarar dahi etse Bunun dışında yasal olarak ta sorumluluğu yoktur.

4-       Her ortak kooperatifin çalışmalarında gücü ve zamanı yettiğince sorumluluk almalıdır.

5-       Ortaklar; genel kurullarda oy kullanmak hakkına sahiptir. Her ortağın bir oy hakkı vardır. Bir ortak birden fazla kişiye vekil olamaz.

6-       Ortaklar; kooperatifin bütün organlarında görev alabilir.

7-       Ortaklar alışverişlerde indirimli ürün alırlar. Yıl sonunda kooperatif ortak satışlarından kar ederse risturn (kar payı) olarak alımları oranında iade alır. İlke olarak tüketim kooperatifleri ortaklarından kar edemez.

 

Türk kültürünün en eski ve saygın geleneklerinden imece; kooperatif kavramının temelini oluşturmaktadır. Bizler de bu kültürü kooperatifimiz kanalıyla yaşatmak istiyoruz. Bu güç birliğini sağladığımızda başaramayacağımız hiçbir zorluk yok. 2,5 yılda çok yol aldık. Sizlerin de aramıza katılmasıyla büyük bir aile olacağız.

 

Yönetim Kurulu adına,

Kooperatif Başkanı, Fikret TUĞRAL

İletişim

Mesajınızı bize iletin ve en kısa sürede size geri dönüş yapalım.

Not readable? Change text. captcha txt
0